• Profil • Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości • Zaloguj
Rock Room - Forum fanów muzyki gitarowej Strona Główna
• FAQ  • Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Rejestracja • Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Cyberpunkowa muzyka
Autor Wiadomość
Fnord 
Rycerz mieczy


Last.fm: Disorder1982
Numer buta: 41
Ulubiony muzyk: M. J. Keenan / Jon Crosby
Wiek: 41
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 1159
Skąd: Z kręgu szóstego
Wysłany: 2009-03-05, 20:06   Cyberpunkowa muzyka

A tak coś mnie wzięło na wrzucenie kilku zespołów w klimacie cyberpunkowym :) Jako że będzie to głównie industrial i elektronika, to temat powinien chyba wylądować w niniejszym dziale.

Cyberpunk – nurt w literaturze science-fiction oraz kinematografii, który skupia się na ludziach i otaczającej ich zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej, niekiedy połączony z różnego rodzaju zamieszaniem w społeczeństwie (np. stan wojenny).

Cyberpunk zdaje się być uosobieniem zasady postulowanej przez modernistów "3M – Miasto, Masa, Maszyna" (czy też raczej 6M – Miasto, Masa, Maszyna, Medyk, Mafia, Magnum). Te trzy elementy składowe stanowią esencję cyberpunku. Akcja rozgrywa się najczęściej w ogromnych, przeludnionych miastach-molochach, gdzie ludzie są zdemoralizowani przez technikę, społeczeństwo jest socjodarwinistyczne, a dekadencka młodzież zażywa narkotyki i modyfikuje swe ciała, często do celów przestępczych takich jak hakerstwo, walki uliczne (-punk). Clue cyberpunku to jednak Maszyna – cyberprzestrzeń i dek – szybki komputer. Ponadto niebagatelną rolę odgrywa cybernetyka – cybernetyczne wszczepy wszelkiego autoramentu, od sztucznych oczu, po sztuczne mięśnie i wzmocnione organy wewnętrzne (cyber-).

A teraz czas na muzę:

Atari teenage riot - niemiecki squad nagrywający coś co sami nazywają "digital hardcore". Kapela w sumie już się rozpadła, ale mają na koncie kilka niezapomnianych kawałków, takich jak np "Too dead for me". To jeden z najbardziej lajtowych utworów ich autorstwa. "Cyberpunks are dead" mam ustawione jako budzik w komie :)

Skinny puppy - dość znany zespolik z Ogrem na pierwszym planie (Jogu, nie chodzi o bossa z Tekkena :)) . Jedna z głównych inspiracji dla Marlina Mięsona (tak przynajmniej stwierdził kiedyś eMeneMs). Z całej ich twórczości najbardziej lubię chyba Worlocka.

Angelspit - skład z Australii, którego członkowie mają chyba jakiś odpał w kierunku kultury cybergoth :) Z ciekawych kawałków - Vena Cava.

Ministry - legenda industrialowo-gitarowego grania. Chyba nie muszę nikomu przedstawiać :) No i polecanka - Bad Blood.

Front Line Assembly - także już klasyka elektronicznego grania. Przez niektórych uważana za kwintesencję cyberpunkowych dźwięków (ja bym jednak palmę pierwszeństwa przyznał Atari teenage riot). Epitaph.

Billy Idol - tak, właśnie on :) Facet który wypromował takie hiciory jak White Wedding, Rebel Yell, Speed, a także Shock to the system, a w systemie RPG Cyberpunk 2020 miał własne alter ego w postaci Johnnego Silverhanda.

Później jak będzie mi się chciało to wrzucę więcej :)
_________________
"Don't place faith in human beings, human beings are unreliable things"

Machines of Loving Grace - Butterfly Wings
Ostatnio zmieniony przez Fnord 2009-03-05, 23:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
REKLAMA 
Pompuj rap dziwko !

Last.fm: Disorder1982
Numer buta: 41
Ulubiony muzyk: M. J. Keenan / Jon Crosby
Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1209
Wysłany: 2009-03-05, 22:25   

Ostatnio zmieniony przez Jojek 2009-03-05, 23:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Jojek 
Pompuj rap dziwko !


Wiek: 38
Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1209
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-03-05, 22:25   

Atari mi się spodobło, w sumie podobne do Prodigy ;)
 
 
The Kaco


Numer buta: 46
Ulubiony muzyk: Greg Sage
Wiek: 25
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 2352
Ostrzeżeń:
 2/4/7
Wysłany: 2009-03-05, 22:28   

Jak słyszę termin cyberpunk to kojarzy mi się on z dwiema rzeczami: Japonią i Matrixem :P
_________________
kaco321 > lvl up > kaco > lvl up > The kaco > lvl down :( > kaco > lvl up > The Kaco
 
 
 
semako 
SPOOOOOKY!


Last.fm: jogojog
Numer buta: 46
Ulubiony muzyk: Cash i Yorke
Wiek: 38
Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 5642
Skąd: planet earth
Wysłany: 2009-03-05, 22:36   

Stary sprawdzę to z pewnością i na 80% mogę już stwiedzić że mi się spodoba. wiecie. słowo cyberpunk kojarzy mi się z samymi dobrymi rzeczami... jak się odessam od queens of the stone age to sprawdzę i napiszę co tutaj myślę. Kaco matrix Ci się z tym kojarzy, bo był mocno inspirowany filmami takimi jak akira czy ghost in the shell... miejscami nawet motywy z gits są żywcem wycięte i w matrixa włożone... ohohoho
_________________
- ale ja jestem wyjątkowy!
- tak! jesteś wyjątkowo chujowy!
 
 
 
Fnord 
Rycerz mieczy


Last.fm: Disorder1982
Numer buta: 41
Ulubiony muzyk: M. J. Keenan / Jon Crosby
Wiek: 41
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 1159
Skąd: Z kręgu szóstego
Wysłany: 2009-03-06, 00:07   

No to wrzućmy jeszcze Pitchshiftera z jego Hidden agenda, Front 242 z Headhunterem oraz Die Krupps z To the hilt.

A co do skojarzeń, to mimo wszystko bardziej niż Matrixa polecam Blade Runnera, Dziwne Dni i książki Williama Gibsona (Neuromancer, Mona Lisa overdrive, Count Zero), a nawet, heh, Robocopa. Gibson jest prawdziwą klasyką gatunku, nie Wachowscy :)
_________________
"Don't place faith in human beings, human beings are unreliable things"

Machines of Loving Grace - Butterfly Wings
 
 
 
Lolek
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-12, 19:58   

ja polecam Bondage Fairies ! :D
 
 
Dominik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-12, 20:40   

Trochę tematu nie rozumiem. Cyberpunk kojarzy mi się z takim tworem jak np cybergrind, czy też industrial black/death/metal ale jakoś nie widzę w tym Billy'ego Idola. Może poprostu nie zrozumiałem do końca o co chodzi. Ale jeżeli mogę coś polecić z cyber-czegokolwiek to napewno będzie to The Berzerker proszę nie patrzcie jako oni wyglądają hehe - http://www.youtube.com/watch?v=USQe7ZvjJ4U, Aborym - http://www.youtube.com/watch?v=V5VcramWqI8, Godflesh - http://www.youtube.com/wa...-I&feature=fvw. A z zaprezentowanych wyżej kapel to wchodzi mi bez popity oczywiście nieocenione i genialne Ministry oraz Die Krupps.
 
 
Fnord 
Rycerz mieczy


Last.fm: Disorder1982
Numer buta: 41
Ulubiony muzyk: M. J. Keenan / Jon Crosby
Wiek: 41
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 1159
Skąd: Z kręgu szóstego
Wysłany: 2009-06-12, 22:10   

Eee... A dlaczego kojarzy Ci się cybergrind z cyberpunkiem? :DD
_________________
"Don't place faith in human beings, human beings are unreliable things"

Machines of Loving Grace - Butterfly Wings
 
 
 
Dominik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-12, 22:34   

Dlaczego? :DD Dlatego że jak dla mnie cyber- tu wstawisz sobie jakich chcesz gatunek to znaczy połączenie elektroniki, jakiś industrialnych naleciałości czy coś w tym stylu i to daje ową mieszankę, tak to kojarzę na chłopski rozum ale nie miałem żadnej styczności z tym gatunkiem muzycznym czy też gatunkiem, nurtem kulturalnym, więc moje pojmowanie może być błędne. A co muzyka Billyego Idola ma z tym gatunkiem wspólnego? :DD
 
 
edgeofthorns 
Administrator
The Great


Last.fm: hapysz
Numer buta: --
Ulubiony muzyk: Zakk Wylde
Wiek: 38
Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 4851
Skąd: że znowu!
Wysłany: 2009-06-13, 00:09   

dominik napisał/a:
A co muzyka Billyego Idola ma z tym gatunkiem wspólnego? :DD

Mam teorie...
Bo jego muzyka jest na Youtubie, a YT to cyberprzestrzeń, a cyberprzestrzeń ma przedrostek "cyber"... więc... mam racje?
_________________

 
 
 
Dominik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-13, 00:12   

edgeofthorns napisał/a:
Mam teorie...
Bo jego muzyka jest na Youtubie, a YT to cyberprzestrzeń, a cyberprzestrzeń ma przedrostek "cyber"... więc... mam racje?


Ty to by miało jakiś sens, dziwny ale zawsze hehe.
 
 
Fnord 
Rycerz mieczy


Last.fm: Disorder1982
Numer buta: 41
Ulubiony muzyk: M. J. Keenan / Jon Crosby
Wiek: 41
Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 1159
Skąd: Z kręgu szóstego
Wysłany: 2009-06-14, 15:45   

Sprawa z Billym nie jest oczywista. Jasne, nie ma w jego muzyce nachalnej elektroniki. Ale pamiętajcie, że cyberpunk powstawał w czasach, kiedy Idol, jego muzyka i image, były awangardowe. Dzięki temu ówcześni pisarze upatrywali w nim przyszłości muzyki rockowej.

Ponadto, Billy świetnie realizuje założenia cyberpunka - zasadę "styl ponad treścią" i bunt. Nie zapominajmy też o tym, że jako jeden z pierwszych muzyków zauważył cyberpunk i wykorzystał go w swojej muzyce, czego efektem był wydany w 1993 roku album "Cyberpunk".
_________________
"Don't place faith in human beings, human beings are unreliable things"

Machines of Loving Grace - Butterfly Wings
 
 
 
semako 
SPOOOOOKY!


Last.fm: jogojog
Numer buta: 46
Ulubiony muzyk: Cash i Yorke
Wiek: 38
Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 5642
Skąd: planet earth
Wysłany: 2009-06-17, 21:29   

jej a mnie niesamowicie kopie Atari Teenage Riot!!! jestem roztrzaskany i wymieciony dosłownie. Uwielbiam tego powera... dziś wytrzaskałem na tym cały trawnik... trzaskałbym dalej ino urwałem kabel... jestem Hardkorem!!!
_________________
- ale ja jestem wyjątkowy!
- tak! jesteś wyjątkowo chujowy!
 
 
 
Dominik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-17, 22:35   

eeeee to wynika z tego że za cholerę nie wiem co to cyberpunk jest hehe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by PiotreQ9 from HeavyMusic.org

| | Darmowe fora | Reklama
Darmowa reklama, reklama za free, reklamy za darmo

Metal Top - 100