• Profil • Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości • Zaloguj
Rock Room - Forum fanów muzyki gitarowej Strona Główna
• FAQ  • Szukaj • Użytkownicy • Grupy • Rejestracja • Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Musicale
Autor Wiadomość
Natta 
mommy


Last.fm: nattem
Numer buta: 39
Ulubiony muzyk: Akerfeldt/vanGiersbergen
Wiek: 33
Dołączyła: 16 Mar 2009
Posty: 2927
Skąd: Kętrzyn/Gdańsk
Wysłany: 2009-08-11, 21:49   Musicale

Za Wikipedią:
Musical – typ angloamerykańskiej sztuki muzycznej. Geneza musicalu sięga drugiej połowy XIX wieku, jednak dopiero w latach 20. XX wieku gatunek zyskał prawdziwą popularność, a przez następne dekady nadal jeszcze kształtowała się jego formuła. Wraz z nastaniem ery kina i telewizji zaczęły powstawać musicale filmowe.

Tradycyjny musical zawiera sceny mówione, śpiewane i tańczone. Od tej konwencji odszedł jednak rewolucjonista gatunku, Andrew Lloyd Webber, rezygnując całkowicie z kwestii mówionych.

Współczesny musical jest formą eklektyczną i wielotworzywową. Korzysta z różnych gatunków muzycznych (od hard rocka przez jazz, calypso, rap aż do muzyki klasycznej) i różnych rodzajów tańca (od baletu klasycznego po taniec nowoczesny). W produkcjach musicalowych na porządku dziennym jest użycie efektownych i monumentalnych dekoracji, technik multimedialnych i pełnego nagłośnienia akustycznego. W musicalach występują różnorodne typy orkiestr – od niewielkich combo (np. Grease, Chicago, Rent) aż po duże orkiestry musicalowe (np. Miss Saigon, Taniec Wampirów, Upiór w operze).


Nie powiem, żebym lubiła wszystkie musicale, bo niektóre są naprawdę strasznie denne {np. są dzieła, które nazywam musicalami klasy B - np. polskie Romeo i Julia czy jeszcze gorszy Boyband, albo te filmowe produkcje typu High School Musical - to jest totalne DNO i uwłacza całemu gatunkowi).

Ale, ale. Są musicale - perełeczki. Takie jak na przykład Upiór w Operze. Czy ktoś może widział film Joela Schumachera, albo był na spektaklu w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie? Ja widziałam i film, i spektakl. Niesamowity, bardzo efektowny musical - film pełen przepychu bardzo widowiskowy, spektakl tak samo. Dodam, że na scenie robi to jeszcze większe wrażenie, a scenografia powala. Do tego warstwa muzyczna - kompozycje może chwytliwe, ale ze wspaniałą orkiestracją, monumentalne i zapadające w pamięć. Na pewno każdy zna motyw przewodni z tego musicalu - piosenkę tytułową. Bardzo wdzięczne do śpiewania jest też Think of Me (Wspomnij mnie), albo duet musicalowych Christine i Raoula - All I Ask of You (O tyle proszę Cię)





Tak jeszcze ogólnie o całym gatunku - wielu aktorów musicalowych ma naprawdę rewelacyjne głosy, które połączone ze zdolnościami aktorskimi stanowią prawdziwą mieszankę wybuchową. Jako osoba która sama śpiewa, podziwiam bardzo, kiedy oni śpiewają siedząc, leżąc, skacząc, tańcząc, biegając po scenie - a dźwięk wciąż jest czysty i perfekcyjny.

Niestety miałam okazję obejrzeć tylko trzy musicale w teatrze - był to właśnie Upiór w Operze i Footloose oraz My Fair Lady. Ale oczywiście zapoznałam się ze spektaklami na DVD, np. Romeo i Julia (Polska), Equilibrio (Holandia), Le Roi Soleil, Romeo et Juliette, Notre Dame de Paris (Francja), Koty (Wlk. Brytania). Oglądałam też musicale sfilmowane - Jesus Christ Superstar, Hairspray, Grease, West Side Story, Across the Universe, Sweeney Todd, Enchanted, Moulin Rouge i jeszcze kilka. Oczywiście jestem też osłuchana z nagraniami - Dracula, Taniec Wampirów, Les Miserables czy Miss Saigon - naprawdę świetne rzeczy.

Mam napisane trzy recenzje - Upiora w Operze (TM Roma), My Fair Lady (TM w Gdyni) i Equilibrio (DVD). Jak ktoś ma chęć to wkleję.

Moi ulubieni aktorzy musicalowi to Łukasz Dziedzic, Jakub Wocial, Tomasz Steciuk, Edyta Krzemień, Barbara Melzer, a z zagranicznych Emmy Rossum, Emmanuel Moire, Bruno Pelletier, Helene Segara, Christophee Mae i Michelle Splietelhof...
Nie wiem, czy te nazwiska Wam coś mówią, ale jeżeli znajdzie się osoba która się w tym orientuje, będzie mi miło ; )Czy ktoś z Was zna, lubi musicale? Może jakiś widział? Zapraszam do dyskusji.
_________________


 
 
 
REKLAMA 

Last.fm: nattem
Numer buta: 39
Ulubiony muzyk: Akerfeldt/vanGiersbergen
Dołączyła: 07 Kwi 2009
Posty: 1867
Wysłany: 2009-08-11, 23:23   

 
 
 
jaha 


Wiek: 34
Dołączyła: 07 Kwi 2009
Posty: 1867
Skąd: Kamienice:))
Wysłany: 2009-08-11, 23:23   

hmmmm Musicale.... nigdy nie przepadałam jednakże przekonałam się do tego rodzaju twórczości po obejrzeniu filmu pt. "Grease" , i najnowszym "Mamma mia" !! hmmm... widziałam jeszcze jeden ale oczywiście tytułu nie pamiętam... :DD :DD
:chrust:i:pätyk: :chrust:i:pätyk: :chrust:i:pätyk:
_________________
:chrust:i:pätyk:
 
 
 
arbukiwi 
kiwjość


Last.fm: InfantylnaJa
Numer buta: 37
Ulubiony muzyk: Neal Morse :D
Wiek: 35
Dołączyła: 25 Maj 2009
Posty: 850
Skąd: Gorzówek
Wysłany: 2009-08-12, 00:53   

Ej, taki temat widziałam już, chyba..... Chyba nawet pisałam do niego. Że byłam na 'Tajemniczym ogrodzie' ostatnio.

...ale możemi się cos popizgało ;)
_________________

 
 
 
Angie 
Dwulicowiec


Last.fm: angie185
Numer buta: 38
Ulubiony muzyk: Renkse/Kotamaki
Wiek: 34
Dołączyła: 25 Lut 2009
Posty: 3645
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2009-08-12, 00:58   

To był temat o sztukach teatralnych raczej... Ja skrobnę coś więcej później, bo póki co nie mam czasu...
_________________
Practice safe sex - go fuck yourself.

 
 
 
Therion 
Grundin Redshield


Wiek: 39
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 5102
Skąd: okolice Szczecina
Wysłany: 2009-08-12, 01:19   

Nie lubię oglądać musicali, dla mnie to jak teledysk.. a są dla mnie całkowicie zbyteczne.
_________________
"If It Bleeds, We Can Kill It"
 
 
 
Natta 
mommy


Last.fm: nattem
Numer buta: 39
Ulubiony muzyk: Akerfeldt/vanGiersbergen
Wiek: 33
Dołączyła: 16 Mar 2009
Posty: 2927
Skąd: Kętrzyn/Gdańsk
Wysłany: 2009-08-12, 01:20   

Dla mnie musical nie jest jak teledysk, to jest sztuka teatralna obrazowana dźwiękiem. Formą przekazu w tym wypadku jest śpiew i taniec. Gdyby liczyła się w musicalu tylko muzyka, można by to porównać do teledysku - ale tutaj zdolności aktorskie, fabuła, efekty wizualne i scenografia są jednakowo ważne.
_________________


 
 
 
Therion 
Grundin Redshield


Wiek: 39
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 5102
Skąd: okolice Szczecina
Wysłany: 2009-08-12, 01:56   

No jest to w większości przypadków teledysk robiony przez Teatr Telewizji :) Czyli.. tledysk wannabe. A tak na serio.. to nienawidzę musicali za to że te piosenki sa tak strasznie z dupy (nie zawsze.. ale przeważnie).. że na przykład facet idzie ulicą.. rozmawia z kimś i nagle zaczyna śpiewać i ludzie sie przyłączają.. yyyy.. no nie trafia to do mnie. :help:
_________________
"If It Bleeds, We Can Kill It"
 
 
 
jaha 


Wiek: 34
Dołączyła: 07 Kwi 2009
Posty: 1867
Skąd: Kamienice:))
Wysłany: 2009-08-12, 12:01   

hmmmm... "Tańcząca/y w ciemnościach" też zajeżdżał musicalem.. piękny i jakże dołujący film... polecam z całego serca !! główną bohaterkę gra Bjork !! !! :DD :DD :chrust:i:pätyk: :chrust:i:pätyk: :chrust:i:pätyk:
_________________
:chrust:i:pätyk:
 
 
 
Therion 
Grundin Redshield


Wiek: 39
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 5102
Skąd: okolice Szczecina
Wysłany: 2009-08-12, 12:05   

jaha napisał/a:
główną bohaterkę gra Bjork

Wiem i dla tego nie oglądałem i nie zamierzam :)
_________________
"If It Bleeds, We Can Kill It"
 
 
 
jaha 


Wiek: 34
Dołączyła: 07 Kwi 2009
Posty: 1867
Skąd: Kamienice:))
Wysłany: 2009-08-12, 12:10   

łooooooo aleś uprzedzony !! :DD a szkoda - film dobry :DD :DD :chrust:i:pätyk: :chrust:i:pätyk:
_________________
:chrust:i:pätyk:
 
 
 
Śniegu 
Avatar Dio


Last.fm: Sniegu
Numer buta: 42
Ulubiony muzyk: Nie posiadam
Wiek: 36
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 261
Skąd: Police
Wysłany: 2009-08-14, 18:43   

Ja na przykład bardzo lubię Jesus Christ Superstar z 1973. Zajebiście odśpiewane partie Jezusa i Judasza!
_________________
I hear the sound in a metal way
I feel the power rollin' on the stage
'Cause only one thing really sets me free
Heavy Metal - loud as it can be!
 
 
 
Dominik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-14, 19:06   

Ja z musicalem miałem do czynienia gdy moja siostra swego czasu uwielbiała tego typu filmy, zwłaszcza z Fredem Asterem, bardzo lubiła "Deszczową Piosenkę" z Gene Kelly, "Skrzypka na dachu" i wielu innych... ja będąc młodszym od niej oglądałem razem z nią te filmy i w jakimś stopniu mi się podobały ale dziś już do tego nie wracam... możliwe że mi się nie chce, choć chyba w sumie mi są teraz zupełnie obojętne...
 
 
Śniegu 
Avatar Dio


Last.fm: Sniegu
Numer buta: 42
Ulubiony muzyk: Nie posiadam
Wiek: 36
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 261
Skąd: Police
Wysłany: 2009-08-15, 16:18   

dominik napisał/a:
"Deszczową Piosenkę"

dominik napisał/a:
"Skrzypka na dachu"

Pozdrów ode mnie siostrę, dobry gust ma ;)
_________________
I hear the sound in a metal way
I feel the power rollin' on the stage
'Cause only one thing really sets me free
Heavy Metal - loud as it can be!
 
 
 
semako 
SPOOOOOKY!


Last.fm: jogojog
Numer buta: 46
Ulubiony muzyk: Cash i Yorke
Wiek: 38
Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 5642
Skąd: planet earth
Wysłany: 2009-08-15, 16:49   

jej w Tańcząc w Ciemnościach jest masa musicali. von Trier świetnie podszedł do tego tematu. cały film nie miał niczego wspólnego z musicalową mentalnością i taką stylistyką, tańca, grupowej radości, śpiewów. w zasadzie strasznie naturalny był ten film - wszystko w ramach manifestu dogma 95 którego Trier był współtwórcą - zakładał on między innymi zrezygnowanie z jakiejkolwiek muzyki która nie występowałaby naturalnie w środowisku filmu. czyli jeśli muzyka gra to oznacza że musi gdzieś grać np jakieś radio, którego bohaterowie słuchają. (inne postulaty dogma 95 i ogólnie więcej o tym manifeście - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dogma_95 )

jak zatem połączył radykalne zasady narzucone w tym manifeście, jednocześnie tworząc po części musical - gatunej oderwany od rzeczywistości, w którym to nagle sprzątający ulice śmieciarze stają się tancerzami, a ze wszystkich zakładów na ulicy nagle wychodzą sprzedawczynie, fryzjerki i tańczą z nimi??? otórz Trier wszystkie piosenki, wszystkie akcje umieścił w głowie Selmy... wtedy całkowicie odrzucał wszystkie ograniczenia dotyczące otoczenia, filmowania, gry aktorskiej i muzyki i robił normalny musical. wszystko działo się w głowie selmy, która odpływała zanurzona w marzeniach o śpiewaniu, i o bajkowości świata. niesamowity klimat, niesamowity kontrast i jego efekt - rozbicie filmu niemalże na pół. jedna połowa razi brutalnym realizmem, druga jest roztańczona i rozśpiewana... polecam baaardzo. zobaczcie te przykłady:

niesamowita scena, w której selma odlatuje w swojej pracy, a warkot maszyn nagle staje się tłem bajkowej wręcz sceny... ach!
http://www.youtube.com/watch?v=wTfNyHR73RM

a tutaj cała muzyka nagle rodzi się ze stukotu jadącego po torach pociągu. coś przepięknego.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

w ostetniej scenie Selma śpiewa już na realu nie odlatując i niczego sobie nie wyobrażając... ale jej oczywiście nie wkleję ;)
_________________
- ale ja jestem wyjątkowy!
- tak! jesteś wyjątkowo chujowy!
 
 
 
semako 
SPOOOOOKY!


Last.fm: jogojog
Numer buta: 46
Ulubiony muzyk: Cash i Yorke
Wiek: 38
Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 5642
Skąd: planet earth
Wysłany: 2009-08-15, 17:26   

Nattu chciałem się spytać Ciebie jako założycielki tutaj - czy obrazisz się jeśli przniosę ten temat do działu "muzyka z drugiej strony?" w ogóle może możnaby tam założyć dział gdzie pisałoby się o muzyce łączonej z innymi dziedzinami sztuki i kultury - mielibyśmy musicale i Soundtracki jak na razie. trza pomyśleć... ;)

haaa!!! uzyskałem skilla do tej pory dostępnego tylko Edżowi!!! hahAhHAhAha!!! teraz wykożystam go niecnie i napiszę sobie 100 postów!!! hahAHhAhahah!!!!
żart oczywiście - napisałem oddzielnie bo sprawa oddzielna i chciałem żeby widziano ;)
_________________
- ale ja jestem wyjątkowy!
- tak! jesteś wyjątkowo chujowy!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by PiotreQ9 from HeavyMusic.org

| | Darmowe fora | Reklama
Darmowa reklama, reklama za free, reklamy za darmo

Metal Top - 100